Obserwowanie, jak ktoś walczy z alkoholizmem jest przytłaczające, ale jest to jeszcze bardziej trudne, gdy chodzi o kogoś nam bliskiego. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy bezradni, nie jest tak. Istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc.
Kim jest alkoholik?
Alkoholik to termin używany do opisania kogoś, kto ma zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu. Alkoholizm to wzorzec spożywania alkoholu obejmujący trudności w kontrolowaniu picia, zaabsorbowanie alkoholem i kontynuowanie picia pomimo konsekwencji osobistych i zawodowych. Obejmuje to ponadto konieczność picia większej ilości alkoholu w celu osiągnięcia tych samych pożądanych efektów (zwanych także tolerancją) oraz doświadczanie objawów odstawienia po nagłym zaprzestaniu lub szybkiej redukcji spożycia alkoholu. Osoba z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu jest fizycznie i psychicznie uzależniona.
Zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu może mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego, umiarkowanego do ciężkiego. Im szybciej ktoś zdecyduje się rozpocząć leczenie alkoholizmu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wpadnie w poważne uzależnienie.
Kogo dotyka alkoholizm?
Wielu alkoholików uważa, że alkoholizm dotyka tylko ich samych. Jednak, gdy jeden członek rodziny cierpi na zaburzenie związane z używaniem alkoholu, wpływa to na całą rodzinę. Dynamika rodziny, w tym zdrowie psychiczne i fizyczne, a także finanse, mogą się pogorszyć z powodu picia jednej osoby. Często atmosfera w domu staje się nieprzewidywalna, a nawet napięta. Częstymi reakcjami członków rodziny mogą być szukanie wymówek dla swoich bliskich pijących, zaprzeczanie istnieniu problemu lub próba kontrolowania zachowania ukochanej osoby. Jako członek rodziny możesz zastanawiać się, co możesz zrobić, aby zmienić lub pomóc w tej sytuacji. Czasami możesz również zastanawiać się, czy twoja ukochana osoba w ogóle chce pomocy.
Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć ze współczuciem i troską. Poniżej znajdują się wskazówki, dotyczące tego, jak pomóc członkowi rodziny cierpiącemu na alkoholizm.
Edukuj się na temat zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu
Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest poznanie, czym jest alkoholizm. Zyskując lepsze zrozumienie choroby uzależnienia, można uzyskać wgląd w to, czy wierzymy, że bliska osoba rzeczywiście cierpi na zaburzenie. Alkoholizm to coś więcej, niż tylko picie. Alkoholizm rozwija się stopniowo i często występuje w rodzinach. Jako członek rodziny, im więcej wiesz o alkoholizmie, tym lepiej, abyś mógł zrozumieć, przez co przechodzi bliska ci osoba. Kolejnym krokiem jest przygotowanie się do rozmowy z ukochaną osobą.
Przygotuj się i przećwicz to, co masz zamiar powiedzieć
Zdecydowanie zaleca się poświęcenie czasu na przygotowanie tego, co zamierzasz powiedzieć. Staraj się być wsparciem i przypominaj, że ci zależy, unikając jednocześnie negatywnych lub ostrych stwierdzeń. Najlepiej jest wyrazić słowami konkretne obawy, które możesz mieć podczas używania stwierdzeń „ja”, co pozwala nam wyrazić, jak się czujemy (np. „Naprawdę mi na tobie zależy. Martwię się twoim piciem i to mnie martwi. Okazywanie szacunku przy jednoczesnym wspieraniu jest kluczowe; jednak istotne jest również, aby być przygotowanym na różne reakcje.
Upewnij się, że ukochana osoba jest trzeźwa
Kiedy będziesz gotowy do rozmowy o wsparciu i trosce z członkiem rodziny, upewnij się, że ukochana osoba jest trzeźwa. W ten sposób ma ona możliwość pełnego wysłuchania i zrozumienia ciebie i twoich obaw.
Słuchaj otwarcie i szczerze
Bycie szczerym, otwartym i współczującym pomaga, gdy dzielisz się z osobą swoimi obawami dotyczącymi jej picia. Przygotuj się na obronę. Podziel się ze współczuciem swoimi obawami, jednocześnie oferując wsparcie członkowi swojej rodziny. Pamiętaj, aby słuchać uważnie i nie przerywać podczas mówienia. Pozwala to na otwarty dialog i zachęca do szczerości i zaufania.
Zaoferuj wsparcie
Ważne jest, aby być empatycznym, współczującym i wyrozumiałym. Zapewnij, że będziesz tam, aby pomóc członkowi rodziny tak bardzo, jak tylko możesz. Bądź szczery. Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie zgody członka rodziny na podjęcie leczenia. Dostarczenie listy opcji leczenia stacjonarnego może być korzystne. Jeśli twoja ukochana osoba się zgodzi, upewnij się, że podjęła szczere zobowiązania i pamiętaj, aby śledzić ich realizację.
Rozważ zaangażowanie profesjonalisty
Prywatna rozmowa na temat twoich obaw związanych z piciem to nie to samo, co interwencja. Jeśli ta osoba jest oporna lub nie chce przyznać, że ma problem, korzystne może być rozważenie spotkania ze specjalistą od uzależnień w celu zaplanowania interwencji. Interwencja dotycząca zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu polega na tym, że specjalista ds. uzależnień, członkowie rodziny, koledzy, bliscy przyjaciele i inni bliscy spotykają się, aby skonfrontować się i nakłonić ukochaną osobę do podjęcia leczenia.
Przestań próbować kontrolować swoją ukochaną osobę
Jeśli członek rodziny nie chce szukać leczenia, ważne jest, aby przestać próbować kontrolować sytuację. Największym wyzwaniem w pomaganiu członkowi rodziny alkoholika jest zaprzeczanie, że ma problem. Mogą nawet próbować obwiniać okoliczności zewnętrzne lub innych ludzi za swoje picie, pomimo tego, jak oczywiste może się to wydawać innym wokół nich. Niestety, dopóki ukochana osoba z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu nie przyzna się, że ma problem, niewiele może zrobić członek rodziny. Kiedy próbujemy pomóc członkowi rodziny, kontrolując go, na przykład zmuszając go do pójścia na leczenie lub zmuszając go do zaprzestania picia, możemy wziąć na siebie ciężar niemożności zmuszenia go do zmiany.
Unikaj współuzależnienia
Współuzależnienie ma miejsce, gdy osoba w związku jest kontrolowana, manipulowana lub czuje, że musi uratować ukochaną osobę, która zwykle wymaga wsparcia z powodu choroby, takiej jak alkoholizm. Jest to dysfunkcyjna i niezrównoważona relacja, w której członek rodziny bierze odpowiedzialność za rzeczy, na które nie ma wpływu. Może to sprawić, że poczujemy się przytłoczeni i wyczerpani.
Dostępna jest pomoc dla członka rodziny alkoholika
Po podjęciu próby wdrożenia wszystkich tych środków ważne jest, aby pamiętać, że nie można zmusić bliskiej osoby do rozpoczęcia leczenia, jeśli nie jest na to gotowa. Najlepsze opcje to oferowanie wsparcia, uważne słuchanie, zapewnianie zasobów i przestrzeganie wszelkich konsekwencji, które z nimi ustalisz.
Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla członka rodziny, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, jest poinformowanie go, że nie jest sam i nie unikanie go lub zamykanie go, ale bycie dobrym systemem wsparcia i poinformowanie go że tam jest pomoc. Dostępnych jest wiele programów, aby pomóc członkom rodziny w powrocie do zdrowia. Są to np. terapie, leczenie szpitalne i ambulatoryjne czy wszywka alkoholowa, która ma na celu wywołanie awersji do alkoholu.