Choroba alkoholowa dotyka osobę uzależnioną, ale również bardzo mocno wpływa na życie bliskich, którzy zamieszkują razem. Żyją oni w stałym lęku, niepewności, oraz permanentnym strachu, co wydarzy się za chwilę. Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest niezwykle ciężkie i wymagające. Osoby te bardzo często same potrzebują pomocy i rozmowy z psychologiem. Jak więc rozmawiać z osoba uzależnioną od alkoholu, aby nie wywoływać awantur i zachowań agresywnych?
Rozmawiaj tylko, gdy osoba pijąca alkohol problemowo jest trzeźwa
Rozmowa z osoba uzależnioną od alkoholu w momencie, gdy jest ona nietrzeźwa nie przyniesie dobrych rezultatów. Może zdarzyć się, że osoba uzależniona popadnie w agresję. Dzieje się tak, gdyż alkohol zmienia sposób w jaki jednostka postrzega świat. Sprawia to, że osoba ta w rzeczywistości mogłaby zachować się inaczej oraz nie wpadać w złość. Działanie alkoholu powoduje jednak, że nigdy nie wiadomo, które słowo, czyn czy ruch sprawią, że jednostka poczuje się zagrożona i rozpocznie awanturę.
W momencie, gdy osoba uzależniona nie ma skłonności do awantur i agresji rozmowa może przebiec w neutralnej i spokojnej atmosferze jednak przez działanie alkoholu nie zapamięta ona żadnych ustaleń. Może powodować to powstawanie kolejnych napięć i nieporozumień.
Rozmawiaj tylko, gdy zadbałaś/zadbałeś o swoje własne emocje
Nie podejmuj rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu, kiedy jesteś wzburzona i rozemocjonowana. Twój stan emocjonalny może prowadzić do wystąpienia nieporozumień. Ważne, aby starać się nie zaczynać rozmowy w przypływie złości lub żalu. Emocje nei sa dobry mdoradcą. Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu możesz wypisać na kartce wszystko to, co chcesz powiedzieć. Kolejną opcją jest również konsultacja z psychologiem, który pomoże zadbać o własne emocje oraz przygotować się do trudnej rozmowy.
Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu powinna przebiegać w spokoju. Należy starać się zachować spokojny ton głosu, który nie przyjmie oskarżycielskiego tonu. Należy pamiętać, że osoby uzależnione nie czują się komfortowo w sytuacji krzyku, może wywołać to u nich niekontrolowane reakcje.
Podczas rozmowy trzymaj się faktów
Podczas rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu trzymaj się faktów. Mów tylko i wyłącznie o rzeczach, które się wydarzyły, nie uogólniaj. Podkreśl jak to co się wydarzyło wpłynęło na Ciebie, na Twoje uczucia oraz relację między wami. Podczas rozmowy bazuj na konkretnych wydarzeniach z przeszłości. Nie rozmawiaj z osobą uzależnioną o przyszłości, która może przytłaczać i przerażać jednostkę pijąca alkohol problemowo. Podczas rozmowy staraj się nie wytykać kolejnych błędów i porażek osoby uzależnionej. Może to doprowadzić do rozwoju choroby, częstszego sięgania po alkohol oraz zniechęcenia do leczenia.
Podczas rozmowy zapewnij o tym, że jesteś obok
Bardzo ważne, aby osoba uzależniona miała wsparcie i oparcie w bliskiej osobie. Jednak zanim powiesz to na głos, upewnij się, że jesteś gotowa/gotowy na takie rozwiązanie. Pamiętaj, aby twoja pomoc nie przeobraziła się w współuzależnienie od alkoholu. Bądź i wspieraj jednak nie wyręczaj jednostki uzależnionej w jej obowiązkach oraz nie ułatwiaj jej spożywania alkoholu. Możesz zaproponować wsparcie w procesie leczenia. Skontaktuj osobę uzależnioną z terapeutą bądź lekarzem. Możesz pokazać, że zależy Ci na tej osobie i że pomożesz jej przejść przez trudny proces leczenia choroby alkoholowej. Zapewniając wsparcie osobie uzależnionej od alkoholu pamiętaj o sobie, o swoich potrzebach i emocjach. Bądź w stałym kontakcie z psychologiem, który pomoże ci przejść przez ten trudny czas.
Podczas rozmowy pamiętaj, że osoba uzależniona nadal może mieć swoje zdanie
Pamiętaj o tym, aby dopuścić osobę uzależnioną do głosu oraz uszanować jej zdanie i opinie. Nawet jeżeli jest mylna i nie zgadzasz się z nią, to każda osoba, nawet chora, ma prawo mieć swoje zdanie. Staraj się, aby przekazywać swoje rację rzeczowo i nie zmuszać do ich akceptacji osoby chorej. Warto jest próbować przedstawiać argumenty tak, aby osoba uzależniona sama przyznała Ci rację.
Przed podjęciem rozmowy, postaraj się zrozumieć, dlatego tak trudno bliskiej Ci osobie odstawić alkohol. Zrozumienie jej perspektywy pozwoli na użycie innych argumentów, które być może dotrą do jednostki i przekonają ją do podjęcia leczenia. Pamiętaj, że za buntem, często kryje się strach. Strach ten dotyczy zmiany życia, niewiadomej czy da się radę oraz lęku przed uświadomieniem sobie, że jest się alkoholikiem.
Przygotuj się do przeprowadzenia poważnej rozmowy
Przed rozpoczęciem trudnej rozmowy najlepiej jest się do niej odpowiednio przygotować. Możesz wypisać na kartce wszystko to co chcesz powiedzieć, tak aby nic ważnego Ci nie umknęło. Możesz również skonsultować się z osobą zaufaną lub psychologiem, który pomoże Ci się przygotować do rozmowy.
Na kartce możesz wypisać również wszystkie powody, przez które postanowiłaś/postanowiłeś o podjęciu rozmowy. Prawdziwe wydarzenia z życia jednostki mogą zachęcić ją do podjęcia leczenia. Pamiętaj jednak, aby nie podejmować decyzji za osobę uzależnioną oraz nie brać za nią odpowiedzialności.
Podczas rozmowy staraj się zachować cierpliwość
Chociaż to trudne staraj się, aby twoje działania były cierpliwe i wyrozumiałe. Pamiętaj, że osoba, z którą rozmawiasz jest chora i nie do końca ma kontrolę nad tym co mówi i robi. Jej życie pochłonięte jest przez alkohol, a jej czyny nie świadczą o braku miłości czy szacunku do Ciebie. Jeżeli to tylko możliwe, przedstaw osobie uzależnionej argumenty, które świadczą o tym, dlaczego warto podjąć leczenie. Nie zrażaj się jednak, gdy jedna rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Bardzo ważne jest, aby osoba chora wiedziała, że może się do Ciebie zwrócić i prosić o pomoc. Staraj się doceniać każdy krok osoby chorej podjęty w stronę wyjścia z nałogu.
Pamiętaj o sobie
Podczas rozmów z osobą zmagającą się z choroba alkoholową pamiętaj, że Ty również jesteś ważna/ważny. Zadbaj o własny komfort psychiczny, o swoje emocje, dobre samopoczucie i własne ciało. Tylko dobrze działający organizm będzie w stanie prawidłowo pomóc osobie uzależnionej. Bądź w stałym kontakcie z psychologiem, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas.
W zachowaniu trzeźwości pomocna może być terapia Esperalem. To wszywka alkoholowa, którą podaje się pod skórę pacjenta. Jej działanie sprawia, że jednostka nie sięga po alkohol z obawy przed negatywnymi dolegliwościami. U osób, które spożyły alkohol pomimo posiadania wszywki alkoholowej występuje wstręt i awersja do alkoholu. Po spożyciu alkoholu już w ciągu kilku minut jednostka doświadcza silnych bólów głowy, zawrotów głowy, kołatania serca, skoków ciśnienia, wymiotów, nudności, biegunki, drgawek, drżenia mięśni, duszności, uczucia lęku, uczucia niepokoju i innych. Objawy te mogą utrzymywać się do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu. Im większa dawka alkoholu tym dłużej utrzymujące się i silniejsze objawy.