Alkoholizm jest długotrwale rozwijającą się chorobą, która z każdym postępem tworzy cięższą barierę do wyleczenia. Z dnia na dzień objawy uzależnienia się pogłębiają, a osoba chora wpada w sidła, z których ciężko wyjść samemu. Potrzeba dużo samozaparcia oraz bezwzględnych starań, aby wyjść z uzależnienia. Alkohol jest powszechnie stosowany w prawie każdym domu. Ta substancja stała się jedną z najpopularniejszych i niezastąpionych używek, które poprawiają nastrój. Działanie alkoholu jest dwojakie – antydepresyjne i przeciwbólowe, dlatego tak wiele osób czerpie pozorne oraz chwilowe korzyści z jego korzystania. Alkohol stał się odpowiedzią na wszystkie problemy. Jego początkowe działanie jest opisywane jako euforyczne. Bardzo łatwo jest się w tym wszystkim zatracić.
Alkoholizm niesie ze sobą same destrukcyjne skutki. Zniszczone życie w każdej sferze jest tylko początkiem. Zwykle uzależnieni, którzy nie poddali się żadnym działaniom lub presją rodziny kończyli na ulicy. Trzeba pamiętać, że w życiu liczą się też inne rzeczy. Najważniejsze jest, aby zawsze zachowywać umiar oraz za wszelką cenę nie tracić kontroli. Nie ma co poszukiwać okazji do picia oraz wyszukiwać najmocniejszych trunków.
Jak działa uzależnienie?
Uzależnienie to subiektywnie odczuwany przymus do zażycia danej substancji. Wyróżniamy uzależnienie psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Uzależnione osoby trudno opanować. Przy niewielkiej dawce alkoholu odczuwają coraz większą chęć picia. Dlatego kluczowy jest umiar i określenie swoich ograniczeń. To sztuka umieć opanować się w danym momencie. Alkoholizm jest trudny do wyleczenia, ponieważ na świecie panuje wiele pokus, którym nie jesteśmy w stanie stawić czoła. Utrata zdolności myślenia oraz kontrolowania swoich działa jest bardzo zgubna, dlatego tak ciężko jest walczyć osobom chorym. Nadmierne spożywanie alkoholu etylowego upośledza prawidłowe funkcjonowanie układu nagrody. Jego działanie zaburza metabolizm neuronów zmniejszając ich aktywność.
Większość ludzi lekceważy problem z alkoholem, ponieważ wyobrażenie alkoholika w ich głowie jest często najgorszym obrazem nędzy i rozpaczy. Jeżeli dany człowiek nie jest bezdomny, jest dobrze ubrany oraz posiada duży majątek według niektórych nie jest alkoholikiem. Trzeba szerzyć wiedzę na temat uzależnienia, które dotyka każdego człowieka, bez względu na jego status materialny, wiek lub płeć. Nie każdy alkoholik musi leżeć nieprzytomny na ulicy.
Alkoholizm – mechanizm rozwoju.
Alkoholizm rozwija się w niegroźny sposób. Często zanim dojdzie do pełnego uzależnienia mijają lata. Alkoholik nie staje się chory z dnia na dzień. To wszystko to proces, który zaczyna się niepostrzeżenie, po czym zaczyna obejmować całe Twoje życie. Wyróżniamy 4 stadia alkoholizmu:
- 1 stadium – faza wstępna alkoholizmu, przed alkoholowa (pojawia się picie towarzyskie, następuje uzależnienie psychiczne i wzrost tolerancji na alkohol, uzależniony panuje nad ilością spożywanego alkoholu i nie upija się),
- 2 stadium – faza ostrzegawcza alkoholizmu, zwiastunowa (pojawiają się pierwsze luki w pamięci, osoba uzależniona zaczyna pić w samotności oraz poszukuje coraz więcej okazji do picia, chory często doświadcza poczucia winy),
- Faza krytyczna alkoholizmu, ostra (występuje utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz objawy głodu alkoholowego, jest to moment zaniedbywania oraz rezygnacji z innych czynności życiowych oraz obowiązków na rzecz alkoholu i chęci spędzania większej ilości czasu na piciu, alkohol staje się w centrum uwagi),
- Faza przewlekła alkoholizmu, chroniczna (występowanie charakterystycznych ciągów alkoholowych, spadek tolerancji na alkohol i upijanie się niewielką ilością etanolu, pełna objawowość uzależnienia od alkoholu).
Uzależnienie rozwija się poprzez oddziaływanie konkretnych czynników. Na jego rozwój mają wpływ czynniki środowiskowe, psychologiczne, socjalne oraz genetyczne. Istnieją różne powody do picia. Osoba uzależniona zaczyna spożywać większe ilości alkoholu, aby poprawić sobie humor. W rzeczywistości prowadzi to do jeszcze większych problemów sięgających coraz szerzej.
Skutki uboczne alkoholików.
Alkoholizm wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Alkoholicy cierpią na choroby wszystkich najważniejszych układów oraz narządów w organizmie. Dużo zaburzeń lokalizuje się w bardzo ważnym układzie krążenia, który odpowiada za prawidłową pracę serca. Uzależnieni często cierpią na zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu, które prowadzą do zawału bądź udaru. Drugim obciążonym układem jest pokarmowy – owrzodzenia, zapalenia, niewydolność oraz marskość najważniejszych narządów znacznie utrudnia funkcjonowanie. Poza tym uszkodzeniom oraz trudnościom w prawidłowej pracy ulegają także układy: hormonalny, moczowy oraz oddechowy. Tak wiele nowotworów ma swoją genezę właśnie w nadużywaniu etanolu.
Warto pamiętać, że zaburzenia w obrębie psychiki także dają się we znaki. Problemy psychiczne są coraz powszechniejsze u alkoholików. Wyodrębniona została nawet depresja alkoholowa, która jest bardzo częstym zjawiskiem. Psychika osoby uzależnionej jest bardzo obciążona. Bardzo często pojawiają się psychozy, zaburzenia dwubiegunowe, lęki oraz nerwice. Po odstawieniu alkoholu pojawić się mogą omamy i halucynacje, które doprowadzają chorych do obłędu.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rocznie umiera aż 3 miliony osób spożywających alkohol. Statystyki mówią same za siebie. Alkohol jest niepozornym zabójcą. Bardzo łatwo jest przekroczyć dawkę dozwoloną, w szczególności osobom uzależnionym. Nasze zdrowie jest cenne. Nie pozwól sobie na taką śmierć.
Społeczne wykluczenie alkoholików.
Alkoholicy zostają wykluczeni z życia społecznego. Tracą rodziny oraz najbliższych. Stopniowe zaniedbywanie obowiązków oraz życia codziennego sprawia, że alkoholicy oddalają się, a więzi rodzinne zostają zerwane. Wiele problemów mają nie tylko alkoholicy, ale również ich dzieci. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o syndromie DDA (dorosłych dzieci alkoholików). Dzieci, które są wychowywane w trudnych warunkach, w późniejszych latach mają wiele problemów z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie. Uzależnienie prowadzi również do coraz częstszych spóźnień oraz lekceważenia obowiązków dotyczących pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do jej utraty. W środowisku alkoholika panuje napięcie związane z jego wybuchami agresji oraz nieobliczalnym zachowaniem spowodowanym silnym upojeniem. Niejednokrotnie taka osoba wymaga natychmiastowego odtruwania alkoholowego w celu pozbycia się ciężkich, a przede wszystkim zagrażających życiu zatruć alkoholowych. Alkoholicy nie boją się zatarć z prawem, dlatego często wdają się w bójki bądź prowadzą do złamania zasad. Coraz częściej mówi się o pijanych kierowcach. Osoba w stanie upojenia nie myśli racjonalnie, co często jest skutkiem wsiadania w samochód w stanie silnego działania etanolu. Pamiętajmy, że mnóstwo wypadków spowodowanych jest właśnie kierowaniem pod wpływem alkoholu. Nie dopuśćmy się do takiego stanu!