Nie ma bardziej niszczącej choroby niż alkoholizm. Osoby uzależnione mają problemy w każdej sferze. Ich życie prywatne, rodzinne, zawodowe i społeczne w jednej chwili przestaje istnieć. Alkohol opanowuje ich umysł i rządzi każdymi czynami alkoholika. Łatwo jest wpaść w tę pułapkę nieświadomie.
W życiu osobistym alkoholik traci wszystkie zainteresowania oraz hobby. Żyje z dnia na dzień, żeby pić. Jego wygląd zewnętrzny przestaje mieć znaczenie więc zaniedbuje się. Z czasem nawet na jego twarzy widać oznaki alkoholizmu. Brak czasu, ochoty oraz sensu na dbanie o siebie sprawia, że uzależniony wyniszcza się powoli, zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz.
W życiu rodzinnym następuje wiele zmian. Są to głównie zmiany negatywne, które ostatecznie doprowadzają do rozpadów więzi. Związek alkoholika przestaje dla niego istnieć, ponieważ znaczenie ma tylko alkohol. Osoby uzależnione doświadczają rozstań, rozwodów i całkowitej izolacji od bliskich. W kontakcie z dziećmi dochodzi do poważnych zaniedbań, co wpływa na ich całe dorosłe życie.
Alkoholik mierzy się również z problemami na tle zawodowym. Podczas ciągłego spożywania alkoholu łatwo o utratę pracy. Alkoholik w pewnym momencie skupia się tylko na piciu, co wpływa na zaniedbanie obowiązków, które ma do wykonania jako pracownik. Wydawanie na alkohol wiąże się z ciągłym wydawaniem pieniędzy, dlatego utrata pracy często prowadzi do braku dochodów i zadłużeń.
Kwestia społeczna dotyczy znajomych, przyjaciół oraz całego społeczeństwa. Kontakty z ludźmi stają się nikłe. Alkoholik utrzymuje tylko te znajomości, które przynoszą mu korzyści w kwestii spożywania alkoholu. Spotkania obejmują jedynie picie, a do tego potrzebna jest określona grupa znajomych. Z tego względu alkoholik odsuwa się od każdego, kto próbuje zniechęcić go do nałogu. Alkoholizm to także problem, który dotyczy całego społeczeństwa. Osoby uzależnione zazwyczaj spychane są na margines społeczny. W oczach innych ludzi, alkoholik nie istnieje. Przez podejście innych ludzi do uzależnionego, on sam zamyka się jeszcze bardziej, pije więcej, a jego stan się pogarsza.
Alkoholizm – zatargi z prawem
Alkohol wywołuje zmianę zachowania. Alkoholik nie zachowuje się normalnie. Pod wpływem alkoholu jego logiczne myślenie zostaje zaburzone. Podejmowane decyzje są bezmyślne i niekiedy bardzo ryzykowne. Alkoholik mierzy się w z wieloma negatywnymi emocjami, które generują agresję i impulsywność. Ciągła złość i irytacja mogą powodować różne niebezpieczne akcje.
Alkoholizm jest uznawany za poważne zagrożenie, ze względu na nieobliczalność chorych. Będący w ciężkim stanie w każdej chwili mogą stać się zagrożeniem. Uzależnienie od alkoholu sprzyja popełnianiu przestępstw. Wszystkie hamulce moralno – etyczne opadają w momencie spożycia alkoholu. Odpowiednia ilość używki wiąże się z trudnościami z racjonalnym myśleniem. W momencie popełniania przestępstwa alkohol ma działanie wyzwalające.
Według statystyk przemoc domowa ujawnia się głównie pod wpływem alkoholu. Agresja alkoholika przyczynia się do kłótni oraz problemów z najbliższymi. Poważne trudności mogą doprowadzić do przejawów agresji oraz przemocy. Pobicia nie muszą dotyczyć jedynie osób niezależnych. Czasami negatywne emocje będą chciały wyjść, kiedy w pobliżu będą nasi najbliżsi. Ze względu na dobro dzieci, alkoholicy nie powinni zwlekać z leczeniem. Szybka interwencja może zapobiec zaniedbaniu, które ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka.
Alkoholizm – syndrom DDA
Alkoholizm ma duży wpływ na członków rodziny. Dzieci alkoholików bardzo mocno przeżywają uzależnienie jednego z rodziców. Takie osoby należą do grupy ryzyka związanego z alkoholizmem. Jeżeli w porę nie wdrożą działań profilaktycznych same się uzależnią bądź zwiążą z osobą, która ma problemy z alkoholem. Dzieci alkoholików wynoszą z domu same negatywne emocje. Pamiętają poczucie, że są: gorsze od innych, mniej wartościowe i niegodne miłości. Spowodowane jest to odrzuceniem, którego dopuszczali się pijani rodzice.
Syndrom DDA objawia się poprzez lęk: przed utratą kontroli, odrzuceniem, uczuciami i sytuacjami konfliktowymi. Dorastanie w środowisku dysfunkcyjnym nigdy nie pozostaje obojętne. Prędzej czy później członków rodziny dotykają niechciane skutki.
13 faz alkoholizmu według Tabusa
Robert Tabus wyróżnił 13 faz alkoholizmu, która bardzo precyzyjnie określa stopień uzależnienia.
- Spożycie alkoholu w stopniu umiarkowanym (picie towarzyskie).
- Nadużywanie napojów alkoholowych oraz coraz częstsze luki w pamięci.
- Głód alkoholowy ujawnia się coraz częściej, przez co alkoholik zaczyna pić wbrew swojej woli.
- Utrata kontroli nad spożywanym alkoholem, co prowadzi do upijania się do stanu nieprzytomności.
- Faza zaprzeczeń oraz poszukiwania usprawiedliwień dla ciągłego picia.
- Syndrom abstynencyjny sprawia, że dzień zaczyna się od alkoholu, aby załagodzić przykre objawy.
- Picie w samotności, w ukryciu przed innymi.
- Agresja wpływa na pogorszenie kontaktów ze światem zewnętrznym. System nerwowy zaczyna funkcjonować znacznie gorzej.
- Alkohol jest najważniejszym elementem w życiu. Cała uwaga jest skupiana na jego zdobyciu.
- Kac moralny wprowadza alkoholika w poczucie winy oraz wstyd. Mimo wszelkich chęci nie można przestać pić.
- Napady lękowe z czasem zamieniają się w trwałe zaburzenia lękowe.
- Upijanie się do nieprzytomności. Alkohol spożywany jest bez celu, z przyzwyczajenia.
- Funkcjonowanie psychiczne i fizyczne ulega znacznemu pogorszeniu. Alkoholik nie potrafi zrezygnować z picia samodzielnie. Potrzebna jest profesjonalna pomoc specjalistów. Kontynuowanie nałogu w niedługim czasie może skończyć się tragiczną śmiercią pacjenta.
Na podstawie analizy tych faz możemy uchronić siebie oraz bliskich przed groźnym alkoholizmem. Warto się edukować pod tym kątem, ponieważ odpowiednia wiedza pozwoli nam zauważyć pierwsze symptomy choroby. Im szybsza reakcja, tym łatwiejszy proces leczenia.
Formy leczenia alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu może się odbywać za pomocą wielu metod. Obecne czasy wykształciły wiele możliwości, dzięki którym łatwiej jest powrócić do zdrowia. Wiele ośrodków deklaruje swoją pomoc dla osób uzależnionych. Najskuteczniejszym sposobem leczenia alkoholizmu jest terapia. Terapia może być dobierana indywidualnie, do konkretnych potrzeb oraz preferencji pacjenta. Do dyspozycji są spotkania indywidualne oraz grupowe. Odwyk możemy odbyć w zakładzie zamkniętym lub w trybie ambulatoryjnym. Wszystko zależy od nas samych. Nie każdy bowiem odnajduje się na spotkaniach grupowych, wśród innych ludzi. Każdy alkoholik powinien być prawidłowo zdiagnozowany, aby podjąć leczenie. Musimy zadbać o wizytę u dobrego specjalisty, który określi fazę choroby i zaproponuje postępowanie. Zaufajmy specjalistom, ponieważ samodzielne pozbycie się alkoholizmu jest w większości przypadków niemożliwe. Uzależniamy się przez wiele lat, dlatego ciężko jest z dnia na dzień zrezygnować z używki. Ponadto bezpieczniej jest rzucać nałóg w towarzystwie wykwalifikowanych lekarzy.