Alkohol jest specyficznym rodzajem substancji, który oddziałuje na nasze funkcjonowanie oraz psychikę. Napoje alkoholowe są rozpowszechnione na całym świecie, więc w każdej chwili możemy sięgnąć po używkę. W każdej kulturze możemy znaleźć jakąś groźną używkę psychoaktywną, której używanie zawiera wiele norm i zasad. W przypadku alkoholu musimy pamiętać o nieprzekraczaniu potencjalnej dawki śmiertelnej, która u każdej osoby może się okazać zupełnie inna. Z tego względu najlepiej jest się nie upijać i zachować umiar. To może się okazać zbyt trudne w społeczeństwie, które akceptuje spożywanie alkoholu i traktuje go w wielu kwestiach jako nierozerwalną tradycję.
Alkohol w dużej mierze spożywany jest w celach społecznych. Pijemy do towarzystwa, aby poprawić sobie humor oraz zawrzeć nowe znajomości i spędzić czas z innymi ludźmi. Picie stało się rodzajem rozrywki, która rzekomo miała łączyć ludzi. Niestety jest to również narzędzie, które niszczy społeczeństwo i stwarza zagrożenie w postaci szerzenia się patologii społecznej, do której należy alkoholizm.
Jakie skutki społeczne obejmuje nadmierne spożywanie alkoholu?
Jest wiele poważnych i niebezpiecznych skutków społecznych, których powinien się bać każdy użytkownik alkoholu. Przede wszystkim, picie alkoholu wpływa na wyższą śmiertelność. Użytkownicy, którzy przez wiele lat cierpią z powodu uzależnienia w pewnym momencie zostają dotknięci wszystkimi niebezpiecznymi chorobami, które charakteryzują się trwałymi uszkodzeniami narządów. Z tego względu śmierć alkoholików jest bardzo powszechna i każda przejście w ostatnie stadium jest wyrokiem na własne zdrowie i życie.
Życie w społeczeństwie wymaga interakcji z drugim człowiekiem. Jesteśmy istotami, które przystosowane są do życie w grupie. Człowiek potrzebuje drugiego człowieka, aby funkcjonować prawidłowo. Komunikacja interpersonalna sprawia mnóstwo problemów, nawet, gdy nie towarzyszy jej alkohol oraz uzależnienia. Alkoholicy przestają panować nad sobą oraz swoim zachowaniem. Charakterystycznym znakiem jest zanik wewnętrznego hamulca, który trzyma nasze emocje wewnątrz i nie pozwala im wyjść w pewnych sytuacjach. Jesteśmy nauczeni, aby niektórych rzeczy nie mówić. Pod wpływem alkoholu traci się wszelkie zahamowania, a uzależniony jest bardzo pewny siebie oraz odważny. Brak kontroli zewnętrznej generuje wiele problemów. Mogą się bowiem pojawić klasyczne nieporozumienia, które alkoholicy odbierają zbyt poważnie, ponieważ nie są w stanie realnie ocenić danej sytuacji. Ich zachowanie jest zmodyfikowane.
Spożywanie alkoholu prowadzi do wielu niebezpieczeństw. Alkoholicy zagrożeni są nagłą śmiercią, która wynika z różnego rodzaju wypadków. Powszechne są zgony w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków, utonięć, pożarów oraz prób samobójczych.
Uzależnienie od alkoholu na tle zawodowym
Nadużywanie alkoholu może stanowić dużą przeszkodę w zalezieniu pracy. Alkoholicy, zazwyczaj z powodu swojego trybu życia, lądują na ulicy bez żadnych perspektyw na lepszą przyszłość. Choroba jest wstępem do problemów zawodowych. Picie alkoholu wpływa destrukcyjnie na sferę̨ zawodową. Na pewnym etapie uzależnienia normalne wykonywanie pracy zawodowej jest praktycznie niemożliwe. Obsesja na punkcie alkoholu sprawia, że wypełnianie obowiązków zostaje zbyt zaniedbane. Zwykłe załatwianie codziennych spraw staje się utrudnione. W miarę rozwoju uzależnienia problemy w pracy pogłębiają się. Taki pracownik przestaje być wydajny i generuje dużo problemów, które dotykają wiele osób w firmie. Pracodawca zmienia podejście do uzależnionego pracownika i przestaje go darzyć zaufaniem.
Uzależniony pracownik:
- Opuszcza dni pracy,
- Zaniedbuje obowiązki,
- Spóźnia się do pracy,
- Niewłaściwie wykonuje powierzone obowiązki,
- Mało wiarygodne wymówki dotyczące nieobecności w pracy,
- Częściej jest uwikłany w różne wypadki przy pracy.
Problemy w pracy obejmują wiele sfer. Pogorszeniu ulega także relacja ze współpracownikami. Zazwyczaj alkoholik odstaje od grupy i często jest izolowany. Uzależnione osoby mogą nadmiernie reagować na krytykę oraz wdawać się w kłótnie z kolegami z pracy. Ich nerwowość i agresja mogą być zgłaszane przez inne osoby w miejscu pracy, które czują się niekomfortowo w towarzystwie alkoholika.
Problemy w pracy są początkiem problemów finansowych. Prędzej czy później alkoholik staje się niezdolny do pracy, więc zostaje zwolniony. Mogą się pojawiać epizody pożyczek u znajomych oraz kolegów z pracy. Zadłużenia generują kolejny problem, ponieważ uzależniony nie ma możliwości zwrócenia kosztów. To może być prostą drogą do problemów z prawem.
Bez pracy oraz środków do życia łatwo jest wylądować na ulicy. Społeczeństwo odrzuca osoby uzależnione, które całą swoją osobą odpychają ludzi od siebie. Zazwyczaj nie chcą pomocy i wypierają się swojego problemu. W ten sposób pogłębia się patologia społeczna, którą jest alkoholizm.
Przemoc w rodzinie – związek z alkoholizmem
Rodzina alkoholika jest bardzo zagrożona jego toksycznymi zachowaniami. Alkohol, zazwyczaj prowokuje zachowania agresywne, co kończy się w tragiczny sposób dla wszystkich członków rodziny. Najbardziej dotknięte są dzieci, które czują się we własnym domu niebezpiecznie. Dawanie złego przykładu może się później przekładać na dziedziczenie choroby alkoholowej. W ten sposób patologia społeczna jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Najmłodsi nie mają wpływu na to, co dzieje się u nich w domu. Chcąc nie chcąc, zaczynają powielać tego typu zachowania. Alkoholizm szerzy się na dalsze generacje, a na tym cierpi całe społeczeństwo.
Poza dziećmi, ofiarami mogą być także kobiety. Taki scenariusz jest bardzo popularny, ponieważ alkoholik atakuje wszystkich, którzy okazują się być pod jakimś względem słabsi. Partnerzy osób uzależnionych dźwigają spory ciężar uzależnienia ukochanej osoby.
Jak zapobiegać rozwojowi alkoholizmu w społeczeństwie?
Alkoholizm można wyleczyć. Całe społeczeństwo może się w pozytywny sposób przyczynić do redukcji osób uzależnionych. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na edukację szkolną. Etap nauki jest jednym z podstawowych elementów wychowania i socjalizacji. Z tego względu, to doskonały moment na prowadzenie obowiązkowej nauki na temat uzależnień od alkoholu. Działania profilaktyczne są w stanie uchronić osoby z grupy ryzyka przed popełnieniem największego błędu, z którym będą walczyć do końca życia. Jesteśmy w stanie zmienić wiele. Psychoedukacja z zakresu uzależnień pozwala zrozumieć chorobę, a to umożliwia szersze spojrzenie na dane zagadnienie. Czasami zwykła dawka wiedzy może wpłynąć na myślenie drugiego człowieka. Każdy, od najmłodszych lat, powinien wiedzieć, z czym wiąże się uzależnienie i jak jemu przeciwdziałać.
Uzależnienie od alkoholu nie jest problemem jednostkowym, dlatego warto, aby każdy się nim zainteresował, ponieważ skutki jednego alkoholizmu mogą dotknąć różne, niewinne osoby. Trzeba za wszelką cenę chronić się przed konsekwencjami choroby, ponieważ każdy z nas jest zagrożony skutkami ubocznymi.